Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ultrafialová Země z observatoře na Měsíci

Uznání: G. Carruthers (NRL) et al., Far UV Camera, Apollo 16, NASA

Která je to planeta? Země. Na obrázku ve falešných barvách je vidět, jak Země září v ultrafialovém (UV) světle. Snímek je to historický, protože byl pořízen z povrchu Měsíce jedinou lunární observatoří lidstva. Ačkoliv zemská atmosféra propouští velice málo UV záření, tak i to málo dokáže způsobit úžeh. Část Země, která je přivrácená ke Slunci, odráží většinu ultrafialového záření, ale možná nejzajímavější se strana odvrácená od Slunce. Pásy UV emise jsou zde důsledkem polárních září a ty jsou způsobovány nabitými částicemi ze Slunce. Dalšími planetami, které ukazují polární záře v UV jsou Mars, Saturn, Jupiter a Uran.

Štítky: Země, Lunární observatoř, Ultrafialové světlo


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »