Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Země z Orionu

Uznání: NASA, Artemis 1

Ve středu 16. listopadu v 7:47 SEČ planetu Zemi opustila raketa SLS (Space Launch System) s kosmickou lodí Orion na misi Artemis 1, která je prvním integrovaným testem systémů NASA pro průzkum hlubokého vesmíru. Tento pohled z nové vesmírné perspektivy zachytila jedna z vnějších videokamer Orionu asi hodinu po startu z historického startovacího komplexu 39B Kennedyho kosmického střediska. V popředí je motor orbitálního manévrovacího systému Orionu a pomocné motory ve spodní části evropského servisního modulu. Za jedním ze sedm metrů dlouhých křídel slunečních panelů je krásný domovský svět kosmické lodi. Mise Artemis 1 bude trvat téměř čtyři týdny a bude testovat schopnosti umožňující lidský průzkum Měsíce a Marsu. Očekává se, že kosmická loď Orion bez posádky proletí 21. listopadu kolem Měsíce, a na své cestě k retrográdní orbitě 70 000 kilometrů za Měsícem se přiblíží k jeho povrchu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Liftoff! NASA’s Artemis I Mega Rocket Launches Orion to Moon
  2. NASA: Artemis 1 Video Gallery
  3. NASA: NASA’s Artemis I Cameras to Offer New Views of Orion, Earth, Moon
  4. Flickr.com: NASA HQ PHOTO: ARTEMIS 1
  5. NASA: 55 Years Ago: Apollo 4, the First Flight of the Saturn V
  6. NASA: Earth observatory
  7. NASA: Artemis I
  8. NASA: Artemis I Map

Štítky: Artemis, Země, Kosmická loď


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »