Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Země z Orionu

Uznání: NASA, Artemis 1

Ve středu 16. listopadu v 7:47 SEČ planetu Zemi opustila raketa SLS (Space Launch System) s kosmickou lodí Orion na misi Artemis 1, která je prvním integrovaným testem systémů NASA pro průzkum hlubokého vesmíru. Tento pohled z nové vesmírné perspektivy zachytila jedna z vnějších videokamer Orionu asi hodinu po startu z historického startovacího komplexu 39B Kennedyho kosmického střediska. V popředí je motor orbitálního manévrovacího systému Orionu a pomocné motory ve spodní části evropského servisního modulu. Za jedním ze sedm metrů dlouhých křídel slunečních panelů je krásný domovský svět kosmické lodi. Mise Artemis 1 bude trvat téměř čtyři týdny a bude testovat schopnosti umožňující lidský průzkum Měsíce a Marsu. Očekává se, že kosmická loď Orion bez posádky proletí 21. listopadu kolem Měsíce, a na své cestě k retrográdní orbitě 70 000 kilometrů za Měsícem se přiblíží k jeho povrchu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Liftoff! NASA’s Artemis I Mega Rocket Launches Orion to Moon
  2. NASA: Artemis 1 Video Gallery
  3. NASA: NASA’s Artemis I Cameras to Offer New Views of Orion, Earth, Moon
  4. Flickr.com: NASA HQ PHOTO: ARTEMIS 1
  5. NASA: 55 Years Ago: Apollo 4, the First Flight of the Saturn V
  6. NASA: Earth observatory
  7. NASA: Artemis I
  8. NASA: Artemis I Map

Štítky: Artemis, Země, Kosmická loď


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »