Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protohvězda uvnitř L1527

Uznání: Science - NASA, ESA, CSA, STScI, NIRCam
Processing - Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI)

Protohvězda uvnitř temného mračna L1527 je stará pouhých 100 000 let a je stále ještě zanořená do mračna plynu a prachu, které krmí její růst. Tmavý pás na krku infračervené mlhoviny na snímku kamerou NIRcam Kosmického dalekohledu Jamese Webba je tlustý disk kolem mladého stelárního objektu. Disk je vidět téměř z boku, je o něco větší než naše Sluneční soustava a nakonec dodává materiál protohvězdě, která se před přímým infračerveným pohledem Webba skrývá. Mlhovina samotná je ale vidět do úžasných podrobností. Dutiny v mlhovině tvaru přesýpacích hodin osvětlované infračerveným světlem protohvězdy jsou vytvářeny materiálem vyvrhovaným při hvězdotvorném procesu, který brázdí okolním médiem. Jak protohvězda získává na hmotnosti, tak se z ní nakonec stane plně vyvinutá hvězda, zhroutí se a ve svém jádře zapálí termojaderné reakce. Protohvězda v temném mračnu L1527 ve hvězdotvorné oblasti v Býku (Taurus) se podobá našemu Slunci a Sluneční soustavě v raném dětství. Webbův snímek z NIRCam zabírá asi 0,3 světelného roku.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: NASA’s Webb Catches Fiery Hourglass as New Star Forms
  2. Harvard.edu: The dynamically young outflow of the Class 0 protostar Cha-MMS1
  3. Wikipedia: Protostar
  4. NRAO.edu: Image Release: Protostar Growth Spurts
  5. APOD: 2017-03-30 Mladé hvězdy a prašné mlhoviny v Býku
  6. WebbTelescope.org: L1527 and Protostar (NIRCam Image)

Štítky: Star-formation, Protostar, Infračervený


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »