Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protohvězda uvnitř L1527

Uznání: Science - NASA, ESA, CSA, STScI, NIRCam
Processing - Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI)

Protohvězda uvnitř temného mračna L1527 je stará pouhých 100 000 let a je stále ještě zanořená do mračna plynu a prachu, které krmí její růst. Tmavý pás na krku infračervené mlhoviny na snímku kamerou NIRcam Kosmického dalekohledu Jamese Webba je tlustý disk kolem mladého stelárního objektu. Disk je vidět téměř z boku, je o něco větší než naše Sluneční soustava a nakonec dodává materiál protohvězdě, která se před přímým infračerveným pohledem Webba skrývá. Mlhovina samotná je ale vidět do úžasných podrobností. Dutiny v mlhovině tvaru přesýpacích hodin osvětlované infračerveným světlem protohvězdy jsou vytvářeny materiálem vyvrhovaným při hvězdotvorném procesu, který brázdí okolním médiem. Jak protohvězda získává na hmotnosti, tak se z ní nakonec stane plně vyvinutá hvězda, zhroutí se a ve svém jádře zapálí termojaderné reakce. Protohvězda v temném mračnu L1527 ve hvězdotvorné oblasti v Býku (Taurus) se podobá našemu Slunci a Sluneční soustavě v raném dětství. Webbův snímek z NIRCam zabírá asi 0,3 světelného roku.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: NASA’s Webb Catches Fiery Hourglass as New Star Forms
  2. Harvard.edu: The dynamically young outflow of the Class 0 protostar Cha-MMS1
  3. Wikipedia: Protostar
  4. NRAO.edu: Image Release: Protostar Growth Spurts
  5. APOD: 2017-03-30 Mladé hvězdy a prašné mlhoviny v Býku
  6. WebbTelescope.org: L1527 and Protostar (NIRCam Image)

Štítky: Star-formation, Protostar, Infračervený


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »