Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

CG4: Globule a galaxie

Uznání a copyright: Mike Selby & Mark Hanson

Může mrak plynu pohltit galaxii? Ani zdaleka. "Drápem" tohoto podivně vypadajícího "tvora" na obrázku je oblak plynu známý jako kometární globule. Tato globule ovšem praskla. Kometární globule se obvykle vyznačují prachovými hlavami a protáhlými ohony. Tyto vlastnosti způsobují, že kometární globule vizuálně podobají kometám, ale ve skutečnosti se velmi liší. V globulích se často rodí hvězdy a u mnohých jsou vidět v jejich hlavách velmi mladé hvězdy. Příčina roztržení hlavy tohoto objektu zatím není známa. Náhodnou superpozicí je nalevo od globule CG4 obrovská, velmi vzdálená galaxie.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Through Light and Time: Is this galaxy about to be eaten by a Space Monster ? Actually no. CG4 is a ruptured Cometary Globule 1300 light years away in Puppis.
  2. Wikipedia: cometary_globule
  3. Harvard.edu: Molecular gas in cometary globules: CG4 and CG 6 in the GUM Nebula.
  4. APOD: 2002-03-25 Neobvyklá globule v IC 1396
  5. APOD: Glossary: dust grains
  6. Harvard.edu: HI "Tails" from Cometary Globules in IC 1396
  7. APOD: 2014-04-14 Neobvyklá globule v IC 1396
  8. APOD: 2017-04-09 Kometa Hale Bopp nad průsmykem Val Parola
  9. Wikipedia: Dark_nebula
  10. NASA: Stars
  11. Wordpress.com: Foto: Kočky v plotě :-)
  12. Wikipedia: CG_4
  13. Wikipedia: Galaxy

Štítky: CG4, Gas cloud, Spirální galaxie


31. vesmírný týden 2026

31. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 7. do 2. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je velmi nízko na západě Venuše. Ráno je vidět Saturn a slabý Neptun, nad severovýchodem také Mars a Uran. Aktivita Slunce je zvýšená a objevila se nečekaně zajímavá aktivní oblast. Super Heavy Starship po předchozím přerušení startu IFT-13 a výměně motorů dostala novou šanci, kterou však zprvu překazilo počasí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »