Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá globule v IC 1396

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CHFT

Je v IC 1396 strašidlo? Části plynových a prachových mračen v této oblasti vznikání hvězd, někdy též nazývané mlhovina Sloní chobot, zdánlivě nabývají zlověstných, někdy skoro lidských forem. Jediným skutečným strašidlem je tady jasná, mladá hvězda, naštěstí dosti daleko od Země, než aby nám ublížila. Energetické světlo z této hvězdy ujídá prach z tmavé kometární globule u vrcholu snímku nahoře. Výtrysky a větry částic emitovaných z této hvězdy také odtlačují okolní plyn a prach. Tento poměrně slabý komplex IC 1396, vzdálený skoro 3000 světelných let, pokrývá na obloze mnohem větší oblast, než je zde patrné. Ta má zdánlivý rozměr přes 10 měsíčních úplňků.

Štítky: Elephant's Trunk Nebula, IC 1396, Cometary globule


8. vesmírný týden 2026

8. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 2. do 22. 2. 2026. Měsíc bude v novu a čeká nás večerní konjunkce s planetami. Velmi nízko je za soumraku Venuše, o něco výše Merkur, Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko nad jihozápadem Uran a k jihu stoupá Jupiter. Aktivita Slunce nízká. Crew-12 úspěšně dorazila na ISS. Mise Crew-12 úspěšně zakotvila u ISS v lodi Crew Dragon Endeavour. Evropská raketa Ariane 6 letěla poprvé a úspěšně se čtyřmi urychlovacími postranními motory. Vulcan měl při úspěšném startu s tajnou misí USSF-87 problém s postranním motorem, stejně jako při druhém letu této rakety. Před pěti lety jsme napjatě sledovali úspěšné přistání Perseverance na Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »