Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LL Orionis: když narazí kosmický vítr

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA / STScI), C. R. O'Dell (Vanderbilt), NASA

Tato obloukovitá, elegantní struktura je ve skutečnosti rázová vlna o rozměru asi půl světelného roku vytvářená tím, jak se vítr z mladé hvězdy LL Orionis střetává s tokem v mlhovině v Orionu. Proměnná hvězda LL Orionis vydaná na pospas osudu v Orionově hvězdné kolébce a pořád ještě v období vzniku, vytváří energetičtější vítr než je vítr z našeho vlastního slunce středního věku. Jak rychlý hvězdný vítr naráží do pomalu se pohybujícího plynu, tak vzniká rázová vlna, podobná rázové vlně lodi, která pluje po vodě nebo letadla letícího nadzvukovou rychlostí. Z horké centrální hvězdokupy mlhoviny v Orionu Trapéz, která se nachází za dolním pravým okrajem obrázku, odtéká ven pomalejší plyn. Ve třech rozměrech má rázová fronta obklopující LL Orionis tvar mísy, která se zdá nejjasnější při pohledu k "dolnímu" konci. Komplex hvězdné kolébky v Orionu ukazuje myriády podobných tokových tvarů souvisejících se vznikem hvězd, včetně rázové vlny kolem slabé hvězdy vpravo nahoře. Tento kompozitní barevný snímek, který pokrývá část mozaiky Velké mlhoviny v Orionu, pořídil v roce 1995 kosmický dalekohled Hubble Space Telescope.

Štítky: Hvězdný vítr, Mlhovina Orion, Rázová vlna, Ll orionis


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »