Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Země v noci

Přednáška: Země v noci

Když se díváme na záběry naší Země pořízené kosmickými sondami nebo astronauty na Mezinárodní kosmické stanici, obdivujeme nádherně modré oceány, okrové odstíny pouští, sněhově bílé ledovce či zelené tóny pralesů. Přednáška v Planetáriu Ostrava.

Místo konání akce: Planetárium Ostrava
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 22.05.2024 od 18:00

Když se díváme na záběry naší Země pořízené kosmickými sondami nebo astronauty na Mezinárodní kosmické stanici, obdivujeme nádherně modré oceány, okrové odstíny pouští, sněhově bílé ledovce či zelené tóny pralesů.


Z této výšky však nepoznáme, že na planetě žijí lidé. Jakmile Slunce zapadne, rozsvítí se na Zemi miliony drobných světlých bodů a rázem vidíme tvary měst, osvětlené silnice či okraje celých kontinentů. Co všechno nám noční světla mohou říci, jaký vliv má noční svícení na život na Zemi a jak můžeme osvětlení regulovat se dozvíme v přednášce Jiřího Duška, ředitele Hvězdárny a planetária v Brně.

Informace o přednášce naleznete zde.

Země v noci z vesmíru. Autor: NASA
Země v noci z vesmíru.
Autor: NASA
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Ostrava, Planetárium Ostrava, Planetárium , Přednáška , Planeta Země, Obloha, Světelné znečištění


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »