Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Země v noci

Přednáška: Země v noci

Když se díváme na záběry naší Země pořízené kosmickými sondami nebo astronauty na Mezinárodní kosmické stanici, obdivujeme nádherně modré oceány, okrové odstíny pouští, sněhově bílé ledovce či zelené tóny pralesů. Přednáška v Planetáriu Ostrava.

Místo konání akce: Planetárium Ostrava
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 22.05.2024 od 18:00

Když se díváme na záběry naší Země pořízené kosmickými sondami nebo astronauty na Mezinárodní kosmické stanici, obdivujeme nádherně modré oceány, okrové odstíny pouští, sněhově bílé ledovce či zelené tóny pralesů.


Z této výšky však nepoznáme, že na planetě žijí lidé. Jakmile Slunce zapadne, rozsvítí se na Zemi miliony drobných světlých bodů a rázem vidíme tvary měst, osvětlené silnice či okraje celých kontinentů. Co všechno nám noční světla mohou říci, jaký vliv má noční svícení na život na Zemi a jak můžeme osvětlení regulovat se dozvíme v přednášce Jiřího Duška, ředitele Hvězdárny a planetária v Brně.

Informace o přednášce naleznete zde.

Země v noci z vesmíru. Autor: NASA
Země v noci z vesmíru.
Autor: NASA




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Ostrava, Planetárium Ostrava, Planetárium , Přednáška , Planeta Země, Obloha, Světelné znečištění


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »