Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa ZTF pouhým okem

Uznání a copyright: Óscar Martín Mesonero (Organización Salmantina de la Astronáutica y el Espacio)

Kometa C/2022E3 (ZTF) nadále ke svému pozorování nepotřebuje dalekohled. Na venkovské obloze s malým světelným znečištěním z místa asi 20 kilometrů od španělské Salamanky ji 19. ledna bylo možné spatřit pouhým okem. Nicméně aby byl vidět jakýkoli náznak pěkné zelené komy, pahýlu bělavého prachového ohonu a dlouhého iontového ohonu komety je však stále zapotřebí teleskopických snímků. Její slabý iontový ohon rozvlnila nedávná sluneční aktivita. Tento návštěvník ze vzdáleného Oortova oblaku obletěl 12. ledna Slunce a nyní prolétá mezi hvězdami poblíž severní hranice souhvězdí Pastýře (Bootes). Kometa ZTF je už na odletové dráze, ale stále se zjasňuje a k naší milé planetě se nejvíce přiblíží 2. února na vzdálenost asi 2,4 světelné minuty.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Comet 2022 E3 now in morning skies, brightening
  2. SkyAndTelescope.org: CIRCUMPOLAR COMET ZTF (C/2022 E3) IS HERE!
  3. APOD: 2023-01-09 Ohony komety ZTF
  4. SpaceWeather.com: Thursday, Jan. 19, 2023
  5. NASA: Oort Cloud
  6. TheSkyLive.com: Comet C/2022 E3 (ZTF) 15 Days Ephemeris
  7. VanBuitenen.nl: C/2022 E3 (ZTF)

Štítky: C/2022E3(ZTF), Kometa, Naked eye


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »