Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polárka a stopa komety ZTF

Uznání a copyright: David Ibarra Gomez

Na této tříhodinové kompozici noční oblohy, pořízené digitální kamerou ze stativu 31. ledna nedaleko města Àger ve španělské provincii Lleida hvězdy kolem severního nebeského pólu tvoří soustředné oblouky. Kometa C/2022 E3 (ZTF) se toho dne nacházela poblíž své nejsevernější deklinace na obloze planety Země. Díky tomu se kometa nacházela asi 10 stupňů od severního nebeského pólu Země, takže se stala cirkumpolární, tedy vždy nad obzorem, tudíž pozorovatelná ze všech míst planety Země severněji od 10 stupňů severní šířky. Na snímku hvězdných stop je vlevo bod, kam míří osa rotace Země. Severka neboli Polárka tvoří krátký, jasný, soustředný oblouk vzdálený necelý stupeň od severního nebeského pólu. Vpravo je vyznačena stopa komety ZTF, jejíž zdánlivý pohyb z velké části odráží rotaci Země stejně jako u hvězd. Kometa, která zrovna mířila ke svému největšímu přiblížení k planetě Zemi 1. února, se však také rychle pohybuje vůči hvězdám v pozadí. Kometa ZTF prolétá dlouhokrkým souhvězdím Žirafy (Camelopardalis) a její difuzní nazelenalá stopa tvoří téměř soustředný oblouk smíchaný se stopami hvězd.

Seznam odkazů v popisu

  1. Twitter: @David_Barracuda - Cometa C/2022 E3 (ZTF)
  2. AstroBin.com: David Ibarra Gómez: Circumpolar C/2022 E3 (ZTF)
  3. SkyAndTelescope.org: SEE COMET ZTF (C/2022 E3) DASH BETWEEN BIG AND LITTLE DIPPERS
  4. PetrHoralek.com: A Comet and Two Dippers
  5. EarthSky.org: Circumpolar stars never rise or set
  6. APOD: 2011-05-14 Malý vůz
  7. Youtube.com: A night with the comet C/2022 E3 (ZFT) Sicily-ITA
  8. APOD: 2007-05-19 Soustředné stopy listí

Štítky: Polaris, C2022 e3 ztf, Ncp, Startrails


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »