Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

10 dnů Venuše a Jupitera

Uznání a copyright: Soumyadeep Mukherjee

Poslední dobou jste si možná všimli Venuše a Jupitera. Blížící se těsná konjunkce dvou nejjasnějších planet viditelných na jasné večerní obloze byla těžko přehlédnutelná. Jejich přibližování je od 21. února s Jupiterem výše a konče 2. března denně zaznamenáno na panelech z indického Dhanbadu. Barvy večerní oblohy u západního obzoru a expozice jednotlivých panelů závisí na místních podmínkách po západu Slunce. Dne 22. února se k Jupiteru a Venuši ještě přidal mladý srpek Měsíce. Nebeský pár byl 2. března od sebe zdánlivě vzdálen jen na šířku úplňku. Planety na svých orbitách kolem Slunce ve skutečnosti toho dne od sebe dělilo více než 600 milionů kilometrů. V nadcházejících dnech si bude Jupiter pomalu sedat v záři po západu Slunce, ale Venuše se bude na západní obloze od Slunce nadále vzdalovat, a tak vynikne ve své dosavadní roli brilantní Večernice.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Bright planets Venus and Jupiter: Watch!
  2. Facebook: Sky: Jupiter - Venus Conjunction of 2023 February & March
  3. Instagram.com: soumyadeepmukherjeephotos: 10 Days of Nearness.
  4. APOD: 2023-02-25 Zákryt srpkem Měsíce
  5. NASA: Solar System Exploration
  6. NASA: What's Up: Skywatching Tips from NASA
  7. EarthSky.org: July 2021 Guide To Visible Planets

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »