Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kopce s plochými kameny na Marsu

Uznání a copyright: NASA, JPL-Caltech, MSSS; Processing: Neville Thompson

Proč je na Marsu tolik plochých kamenů? Některé pohledy na roviny a kopce na Marsu ukazují mnoho kamenů, které jsou ve srovnání s kameny na Zemi neobvykle ploché. Jedním z důvodů je proces, který je společný pro Mars i Zemi: eroze. Vítr oxidu uhličitého na Marsu může působit jako smirkový papír, který rozfoukává zrnitý marťanský písek. Tento písek může vytvářet diferenciální erozi, vyhlazovat některé kameny a mezitím obrušovat vrcholky jiných dlouho obnažených kamenů. Tento snímek, který zachytil několik kopců s plochými kameny, pořídil minulý měsíc rover NASA Curiosity na Marsu. Toto robotické vozítko jezdí již po Marsu deset let a pomohlo odhalit mnoho detailů mokré a větrné minulosti planetárního souseda Země. Po pořízení tohoto a dalších snímků se rover Curiosity opatrně pohyboval mezi kameny a v sypkém písku, aby vystoupal do údolí Marker Band Valley.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Mars - The Red Planet
  2. Wikipedia: Erosion
  3. APOD: 2015-03-03 Prachový vír na Marsu
  4. NASA: Atmosphere
  5. APOD: 2019-09-24 Tající písečné duny na Marsu
  6. Geology.com: Rocks on Mars
  7. Flickr.com: MSL 3796 Navcam
  8. NASA: Sol 3783: Right Navigation Camera, Cylindrical Projection
  9. NASA: Mars Curiosity Rover
  10. NASA: Mars Curiosity Rover
  11. APOD: 2001-10-17 Zahalený Mars
  12. NASA: Curiosity's 360-Degree View of 'Marker Band Valley'
  13. NASA: Mars Curiosity Rover

Štítky: Mars, Rocks, Hills


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »