Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kopce s plochými kameny na Marsu

Uznání a copyright: NASA, JPL-Caltech, MSSS; Processing: Neville Thompson

Proč je na Marsu tolik plochých kamenů? Některé pohledy na roviny a kopce na Marsu ukazují mnoho kamenů, které jsou ve srovnání s kameny na Zemi neobvykle ploché. Jedním z důvodů je proces, který je společný pro Mars i Zemi: eroze. Vítr oxidu uhličitého na Marsu může působit jako smirkový papír, který rozfoukává zrnitý marťanský písek. Tento písek může vytvářet diferenciální erozi, vyhlazovat některé kameny a mezitím obrušovat vrcholky jiných dlouho obnažených kamenů. Tento snímek, který zachytil několik kopců s plochými kameny, pořídil minulý měsíc rover NASA Curiosity na Marsu. Toto robotické vozítko jezdí již po Marsu deset let a pomohlo odhalit mnoho detailů mokré a větrné minulosti planetárního souseda Země. Po pořízení tohoto a dalších snímků se rover Curiosity opatrně pohyboval mezi kameny a v sypkém písku, aby vystoupal do údolí Marker Band Valley.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Mars - The Red Planet
  2. Wikipedia: Erosion
  3. APOD: 2015-03-03 Prachový vír na Marsu
  4. NASA: Atmosphere
  5. APOD: 2019-09-24 Tající písečné duny na Marsu
  6. Geology.com: Rocks on Mars
  7. Flickr.com: MSL 3796 Navcam
  8. NASA: Sol 3783: Right Navigation Camera, Cylindrical Projection
  9. NASA: Mars Curiosity Rover
  10. NASA: Mars Curiosity Rover
  11. APOD: 2001-10-17 Zahalený Mars
  12. NASA: Curiosity's 360-Degree View of 'Marker Band Valley'
  13. NASA: Mars Curiosity Rover

Štítky: Mars, Rocks, Hills


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »