Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův severní hexagon

Uznání a copyright: NASA, ESA, JPL, SSI, Cassini Imaging Team

Proč mraky na Saturnu tvoří šestiúhelník? Nikdo pořádně neví. Byl objeven při průletech sond Voyager kolem Saturnu v 80. letech 20. století a nikdo nikdy nic podobného nikde jinde v Sluneční soustavě neviděl. Tento úžasný snímek ve falešných barvách severního pólu planety s prstenci pořídila širokoúhlá kamera sondy Cassini koncem roku 2012, když na daleký sever Saturnu začalo dopadat sluneční světlo. Na kompozitním snímku z dat v blízké infračervené oblasti jsou v červené barvě nízká oblaka a v zelené vysoká, což dává Saturnově oblačnosti živý vzhled. Tento a podobné snímky ukazují stabilitu šestiúhelníku i po více než 20 letech po Voyagerech. Videa severního pólu Saturnu ukazují, že struktura oblaků si při rotaci zachovává tvar šestiúhelníku. Na rozdíl od jednotlivých mraků, které na Zemi vypadají jako šestiúhelník, se zdá, že Saturnův oblačný vzoršest dobře definovaných stran téměř stejné délky. Do tohoto šestiúhelníku by se vešly čtyři Země. Kromě vrcholků mračen jsou v pravém horním rohu vidět pro oči přitažlivé jasně modře zbarvené prstence planety.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Voyager_1
  2. NASA: JPL: Solar System Simulator
  3. NASA: PIA14946: Enter the Vortex ... in Psychedelic Color
  4. APOD: 2012-12-04 Střed víru na severním pólu Saturnu
  5. NASA: Saturn
  6. Wolfram.com: Hexagon
  7. NASA: PIA09187: Spinning Saturn
  8. Wikipedia: Saturn's_hexagon
  9. NASA: Hexagonal cloud cells in South Atlantic Ocean
  10. NASA: Cassini Images Bizarre Hexagon on Saturn
  11. Planetary.org: Saturn's hexagon recreated in the laboratory
  12. NASA: earthlights02_dmsp_big.jpg
  13. Wikipedia: Hexagon
  14. Newsweek.com: Foto: Vystrašená kočička :-)
  15. APOD: 2013-10-21 Saturn shora

Štítky: Severní pól, Saturn, Hexagon


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc  moře nepokoje

Foceno afokalne sw 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »