Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad islandským vodopádem

Uznání a copyright: Cari Letelier

Zdálo se, že obloha explodovala. Původním záměrem bylo vyfotografovat polární záři nad vodopádem. Po několika hodinách čekání pod neprůhlednými mraky se však naděje vytrácela. Všichni odešli. Pak mraky nečekaně zmizely. Náhle byly vidět částice z velké sluneční magnetické bouře, jak s plnou silou dopadají do horní vrstvy zemské atmosféry. Noční obloha se zaplnila barvami a míhající se úchvatnou polární září. Za silného pozemského větru se s námahou podařilo ustavit kameru a pořídit 34 expozic, ze kterých vznikl tento snímek. Na výsledném kompozitním snímku z konce února je zachycen fotogenický vodopád Godafoss (Goðafoss) na severním Islandu za velmi aktivní polární záře. Několik dní předtím došlo na povrchu Slunce k výbuchu, který uvolnil energetické částice. Jak se blíží sluneční maximum, tak naše Slunce vykazuje na svém povrchu působivou aktivitu, že se na pozemské severní a jižní obloze v příštích několika letech pravděpodobně objeví další impozantní polární záře.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: What Is an Aurora?
  2. NASA: What Are Clouds?
  3. Exploratorium.edu: Auroras: What makes them happen?
  4. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  5. APOD: 2017-03-06 Barvitá polární záře nad Islandem
  6. PetsWorld.in: Foto: Veselá kočička :-)
  7. Youtu.be: Walkin' in the Wind: People blown over in streets as Storm Ivar hits Norway
  8. Instagram.com: cariletelier: Goðafoss - ????????????????????????????????́???? ???????? ???????????????????? ???????????????????? ???????????????????????????? ???????? ???????????? ????????????????????????
  9. Wikipedia: Iceland
  10. APOD: 2013-05-17 Vodopády a svět v noci
  11. SpaceWeather.com: You are viewing the page for Feb. 25, 2023
  12. APOD: 2019-05-26 Sluneční protuberance z SDO
  13. Wikipedia: Solar_maximum
  14. APOD: 2014-10-22 Sršení skupiny slunečních skvrn AR 2192 Crackles
  15. Web.projects: Where is the Aurora Seen and Why?

Štítky: Polární záře, Iceland, Waterfall


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »