Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad islandským vodopádem

Uznání a copyright: Cari Letelier

Zdálo se, že obloha explodovala. Původním záměrem bylo vyfotografovat polární záři nad vodopádem. Po několika hodinách čekání pod neprůhlednými mraky se však naděje vytrácela. Všichni odešli. Pak mraky nečekaně zmizely. Náhle byly vidět částice z velké sluneční magnetické bouře, jak s plnou silou dopadají do horní vrstvy zemské atmosféry. Noční obloha se zaplnila barvami a míhající se úchvatnou polární září. Za silného pozemského větru se s námahou podařilo ustavit kameru a pořídit 34 expozic, ze kterých vznikl tento snímek. Na výsledném kompozitním snímku z konce února je zachycen fotogenický vodopád Godafoss (Goðafoss) na severním Islandu za velmi aktivní polární záře. Několik dní předtím došlo na povrchu Slunce k výbuchu, který uvolnil energetické částice. Jak se blíží sluneční maximum, tak naše Slunce vykazuje na svém povrchu působivou aktivitu, že se na pozemské severní a jižní obloze v příštích několika letech pravděpodobně objeví další impozantní polární záře.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: What Is an Aurora?
  2. NASA: What Are Clouds?
  3. Exploratorium.edu: Auroras: What makes them happen?
  4. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  5. APOD: 2017-03-06 Barvitá polární záře nad Islandem
  6. PetsWorld.in: Foto: Veselá kočička :-)
  7. Youtu.be: Walkin' in the Wind: People blown over in streets as Storm Ivar hits Norway
  8. Instagram.com: cariletelier: Goðafoss - ????????????????????????????????́???? ???????? ???????????????????? ???????????????????? ???????????????????????????? ???????? ???????????? ????????????????????????
  9. Wikipedia: Iceland
  10. APOD: 2013-05-17 Vodopády a svět v noci
  11. SpaceWeather.com: You are viewing the page for Feb. 25, 2023
  12. APOD: 2019-05-26 Sluneční protuberance z SDO
  13. Wikipedia: Solar_maximum
  14. APOD: 2014-10-22 Sršení skupiny slunečních skvrn AR 2192 Crackles
  15. Web.projects: Where is the Aurora Seen and Why?

Štítky: Polární záře, Iceland, Waterfall


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »