Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 11: Chytání trošky Slunce

Uznání: Apollo 11, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

Na tomto snímku z povrchu Měsíce se třpytí jasné sluneční světlo a dlouhé tmavé stíny. Snímek pořídil před 54 lety, 20. července 1969, astronaut Apolla 11 Neil Armstrong, který se jako první prošel po povrchu Měsíce. Je na něm lunární modul Orel a pilot lunárního modulu ve skafandru Buzz Aldrin. Aldrin rozbaluje dlouhý list fólie známý také jako experiment se složením slunečního větru. Slunci vystavená fólie zachytila částice proudící ve slunečním větru, a tak zachytila vzorek materiálu ze samotného Slunce. Kolektor slunečního větru se vrátil zpátky k analýze v pozemských laboratořích spolu se vzorky měsíčních hornin a regolitu.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Apollo Lunar Surface Journal
  2. NASA: 54 Years Ago: Apollo 11 Crew Walks on the Moon
  3. APOD: 2023-07-22 Apollo 11: Armstrongovo lunární selfie
  4. NASA: AS11-40-5872 (OF300) ( 1338k or 268k )
  5. NASA: Solar Wind Composition By Foil Entrapment - NSSDCA ID: 1969-059C-02
  6. NASA: Genesis

Štítky: Apollo 11, Měsíční povrch, Sluneční vítr


47. vesmírný týden 2025

47. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 11. do 23. 11. 2025. Měsíc bude v novu, ráno se potká s Venuší. Saturn je dobře vidět večer, stejně tak můžeme hledat i Neptun a Uran. Později v noci se přidává Jupiter. Viditelnost Venuše ráno je již velmi špatná. Aktivita Slunce se po období vysoké aktivity opět snížila, ale může se v týdnu zvýšit, až se natočí nová aktivní oblast z odvrácené strany. Na obloze můžeme vidět čtyři jasnější komety včetně mezihvězdné 3I/ATLAS. Nastává slabé maximum meteorického roje Leonid. Blue Origin si připsala první přistání orbitální rakety New Glenn a vynesení sond EscaPADE k Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon)

Fotografováno na mořském pobřeží ve městě Santa Maria na ostrově Sal na Kapverdách před 19. hodinou místního času. Nízko u obzoru bylo silné kouřmo, po obloze neustále přecházela potrhaná nízká oblačnost a vál silný vítr směrem k moři. Měřítko snímku je 10.5" na pixel.

Další informace »