Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paprsky srpnového úplňku

Uznání a copyright: Gianni Tumino

Při západu Slunce 1. srpna vyšel úplněk. Byl poblíž perigea, nejbližšího bodu své téměř měsíc dlouhé orbity a noční oblohu kolem planety Země ozařoval nadprůměrně jasným měsíčním kotoučem jako druhý superúplněk roku 2023. Zde nad sicilskou Ragusou je vidět, jak mračna vrhají na superúplňkové obloze rozbíhavé stíny, které vytvářejí dramatické měsíční krepuskulární paprsky. Příští úplněk v roce 2023 bude také zářit v srpnové noci. Tento druhý úplněk v měsíci, který vyjde při západu Slunce 30./31. srpna, je známý jako modrý úplněk. Modré úplňky se vyskytují pouze jednou za dva až tři roky, protože lunární fáze trvají téměř kalendářní měsíc (29,5 dne), než dokončí celý cyklus. Srpnový modrý úplněk se však bude také nacházet v blízkosti perigea, takže půjde také o třetí superúplněk v roce 2023.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2023-07-06 Ohňostroj versus superúplněk
  2. EarthSky.org: What is a supermoon? And when, in 2023?
  3. APOD: 2022-09-24 Stíny zářijového východu Slunce
  4. NASA: The Next Full Moon is a Supermoon; the Sturgeon Moon
  5. EarthSky.org: We’ll Have A Blue Moon This Weekend

Štítky: Úplněk, Perigeum Měsíce, Crepuscular rays


1. vesmírný týden 2026

1. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 12. 2025 do 4. 1. 2026. Ještě se loučíme se starým rokem a už nám začíná první týden toho nového. Zakončíme ho úplňkem Měsíce, což znamená, že letos meteory roje Kvadrantidy asi neuvidíme. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět celou noc. Další planety jsou slabé a přezařuje je Měsíc nebo jsou úhlově blízko Slunci. Aktivita Slunce se podle očekávání zvýšila. V kosmonautice jsme mohli zaznamenat po delší době i dva neúspěšné starty, ale i závěr roku ještě přináší další starty. Před 225 lety se podařilo nalézt první těleso v oblasti mezi Marsem a Jupiterem, trpasličí planetu Ceres.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 29P/Schwassmann-Wachmann.

Kometa 29P/Schwassmann-Wachmann. Měřítko snímku je 6.8 arcsec/px, sever je nahoře, východ vlevo. Jasná hvězda při pravém okraji nese katalogové označení 67 Leonis (4.77 Vmag).

Další informace »