Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1360: Mlhovina Drozdí vejce

Uznání a copyright: Dong Liang

Tato pěkná mlhovina leží asi 1500 světelných roků daleko a svým tvarem a barvou v tomto teleskopickém pohledu připomíná drozdí vejce. Toto kosmické mračno měří asi 3 světelné roky a je bezpečně uhnízděno v hranicích jižního souhvězdí Pece (Fornax). NGC 1360 vejčitého tvaru se považuje za planetární mlhovinu, počátek ovšem nepředstavuje. Místo toho odpovídá krátké a závěrečné fázi vývoje stárnoucí hvězdy. Ve středu mlhoviny je vidět centrální hvězda NGC 1360, dvojhvězdný systém nejspíše složený ze dvou vyvinutých bílých trpaslíků, sice méně hmotných, ale mnohem žhavějších než Slunce. Jejich intenzivní a jinak neviditelné ultrafialové záření odtrhalo elektrony z atomů v jejich společném okolním plynném závoji. Zde viditelný převažující modrozelený odstín NGC 1360 pochází ze silné emise z rekombinace elektronů s dvojitě ionizovanými atomy kyslíku.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstroBin.com: Dong Liang: NGC 1360 Robins Egg
  2. NASA: A Reborn Planetary Nebula
  3. Wikipedia: Stellar_evolution#Mature_stars
  4. arXiv.org: SALT HRS discovery of a long period double-degenerate binary in the planetary nebula NGC 1360
  5. Wikipedia: Nebulium

Štítky: Planetární mlhovina, Ngc1360, Binary star, Ionizace


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »