Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Labuť: Bublina a Srpek

Uznání a copyright: Abdullah Al-Harbi

Když hvězdy umírají, vytvářejí mračna. Ve vysoko stoupajícím souhvězdí Labutě (Cygnus) se nalézají dva posmrtné mraky plynu a prachu, které plují bohatými hvězdnými poli v rovině naší Galaxie Mléčné dráhy. V zorném poli dalekohledu jsou zachyceny mlhoviny Mýdlová bublina (vlevo dole) a Srpek (vpravo nahoře). Obě vznikly v závěrečné fázi života hvězdy. Srpková mlhovina, též známá jako NGC 6888, vznikla, když její jasná, centrální hmotná Wolf-Rayetova hvězda WR 136 odhodila v silném hvězdném větru svou vnější obálku. WR 136 spaluje své palivo ohromným tempem a se blíží ke konci svého krátkého života, který by měl skončit velkolepou explozí supernovy. Mlhovina Mýdlová bublina byla objevena v roce 2013 a je pravděpodobně planetární mlhovinou, závěrečnou obálkou Slunci podobné hvězdy o nižší hmotnosti s dlouhým životem, která se má stát pomalu chladnoucím bílým trpaslíkem. Obě hvězdné mlhoviny jsou asi 5000 světelných roků daleko, přičemž větší Srpková mlhovina měří asi 25 světelných roků. Obě mlhoviny se za několik milionů let pravděpodobně rozptýlí.

Vaše nebeské překvapení: Jaký obrázek zveřejnil APOD v den vašich narozenin? (po roce 1995)

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2015-08-19 Střed Labutě
  2. AtlasOfTheUniverse.com: The Universe within 50000 Light Years - The Milky Way Galaxy
  3. Instagram.com: a_alharbi97: تصويري لسديم الهلال(شبيه المخ) وسديم فقاعة الصابونة (على اليسار) من ‫#سماء_الكويت‬ ????????
  4. APOD: 2015-01-13 Mlhovina Mýdlová bublina
  5. APOD: 2021-06-17 NGC 6888: Srpková mlhovina
  6. Wikipedia: Wolf–Rayet star
  7. NASA: Hubble View: Wolf-Rayet Stars, Intense and Short-Lived
  8. Youtu.be: Animation of Supernova Producing a Black Hole
  9. StarImager.com: PN G75.5+1.7 - Ju1 (Jurasevich 1): A New Planetary Nebula Discovered from the Mount Wilson Observatory
  10. Wikipedia: Planetary_nebula
  11. NASA: What Is a Light-Year?
  12. IstockPhoto.com: Foto: Přeskakující kočka :-)
  13. NASA: Astronomy Picture of the Day Calendar?

Štítky: Mlhovina Srpek, Cygnus, Bubble nebula


42. vesmírný týden 2024

42. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 10. do 20. 10. 2024. Měsíc bude v úplňku, potká Saturn a Neptun a v sobotu je téměř v Plejádách. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní obloze je jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX dostala povolení k opětovným startům raket Falcon 9 a v sobotu dostala náhle povolení také k 5. testu Super Heavy Starship, čehož hned v neděli náležitě využila. Přepisuje se historie, když raketový stupeň dosedl zpět na startovní věž. Před 35 lety se k Jupiteru vydala sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa S3 Atlas

Viditelná pouhým okem těsně před vstupem hlavy komety do pásu oblačnosti.

Další informace »