Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MyCn 18: Planetární mlhovina s vyrývanými přesýpacími hodinami

Uznání a copyright: NASA, ESA, Hubble, HLA; Processing & Copyright: Harshwardhan Pathak

Díváte se na přesýpací hodiny, nebo se ony dívají na vás? Pokud si to dokážete představit, prstence MyCn 18 sledují obrys přesýpacích hodin, i když s neobvyklým okem ve svém středu. Ať tak či onak, centrální hvězdě v planetární mlhovině ve tvaru přesýpacích hodin dochází písek času. Po vyčerpání jejího jaderného paliva nastává tato krátká, velkolepá, závěrečná fáze života hvězdy podobné Slunci, kdy jsou její vnější vrstvy odvrženy a z jejího jádra se stává chladnoucí, vyhasínající bílý trpaslík. Astronomové v roce 1995 pomocí Hubblova kosmického dalekohledu (HST) pořídili sérii snímků planetárních mlhovin, včetně té na obrázku. Tenké stěny přesýpacích hodin na snímku obkreslují jemné prstence barevného zářícího plynu (dusík-červené, vodík-zelené a kyslík-modré). Nebývalá ostrost Hubblových snímků odhalila překvapivé detaily při procesu vyvrhování mlhoviny, které pomáhají objasnit dosud nevyřešené záhady složitých tvarů a symetrií planetárních mlhovin jako je MyCn 18.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Engraved_Hourglass_Nebula
  2. Wikipedia: Planetary_nebula
  3. NASA: Nuclear Thermal Propulsion: Game Changing Technology for Deep Space Exploration
  4. NASA: The Sun
  5. Apod.pl: The Main Sequence Blues
  6. APOD: 2000-09-10 Chládnutí bílých trpaslíků
  7. APOD: 2001-08-06 Dalekohled Hubble Space Telescope na oběžné dráze
  8. ESAHubble.org: Planetary Nebula
  9. Wikipedia: Hourglass
  10. LANL.gov: Nitrogen
  11. Youtube.com: Hindenburg Crash in 1937 - Original Footage!
  12. Jlab.org: The Element Oxygen
  13. Harvard.edu: SALT HRS Discovery of the Binary Nucleus of the Etched Hourglass Nebula MyCn 18
  14. APOD: 2020-06-30 Jasná planetární mlhovina NGC 7027 z Hubbla
  15. Washington.edu: The Catalog of Hubble Images of Nascent and Infantile Planetary Nebulae

Štítky: MyCn 18, Planetární mlhovina, Mlhovina VyrEngraved Hourglass Nebula


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »