Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojúhelníková mlhovina Flemingové

Uznání a copyright: Cristiano Gualco

Tato chaotická a spletitá vlákna rázovou vlnou zahřátého žhavého plynu se rozprostírají na pozemské obloze v souhvězdí Labutě (Cygnus) jako součást Závojové mlhoviny. Samotná Závojová mlhovina je velkým pozůstatkem po supernově, rozpínajícím se oblakem, který se zrodil po smrtící explozi hmotné hvězdy. Světlo z původní exploze supernovy pravděpodobně dorazilo na Zemi před více než 5 000 lety. Svítící vlákna jsou ve skutečnosti spíše dlouhými vlnami v listu pozorovaného téměř z boku, pozoruhodně dobře rozdělenými na modrou záři ionizovaných atomů vodíku a červenou záři kyslíku. Závojová mlhovina, též známá jako Smyčka v Labuti a katalogizovaná jako NGC 6979, se nyní rozprostírá asi na šestinásobku průměru úplňku. Délka útvaru v odhadované vzdálenosti 2 400 světelných roků odpovídá asi 30 světelným rokům. Často bývá označován jako Pickeringův trojúhelník podle ředitele observatoře Harvard College Observatory, ale možná je lepší pojmenování podle objevitelky astronomky Williaminy Flemingové jako Trojúhelníková mlhovina Flemingové.

Novinka: Sledujte APOD na Telegramu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2022-06-22 Zbytek supernovy: Závojová mlhovina
  2. Wikipedia: Veil_Nebula
  3. Harvard.edu: Chandra: Supernovas and Supernova Remnants
  4. Harvard.edu: A Detailed Analysis of a Cygnus Loop Shock-Cloud Interaction
  5. STScI.edu: Piercing the Veil: FUSE Observes a Star Behind the Cygnus Loop Supernova Remnant
  6. Youtu.be: Hubble Telescope Revisits the Veil Nebula
  7. Youtu.be: Supernova Explosion: The Veil Nebula
  8. APOD: 2014-01-13 Cesta na Měsíc
  9. NASA: What Is a Light-Year?
  10. Harvard.edu: Harvard College Observatory History in Image
  11. Wikipedia: Williamina_Fleming
  12. DavidCortner.com: Fleming's Triangular Wisp

Štítky: Mlhovina Flemingové, Pickering's Triangle, Zbytek supernovy


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »