Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Shakespeare ve vesmíru

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI

V roce 1986 se Voyager 2 stal jedinou sondou, která zblízka prozkoumala ledový obr Uran. Přesto tento nově zveřejněný snímek z kamery NIRCam (Near-Infrared Camera) na Kosmickém dalekohledu Jamese Webba nabízí podrobný pohled na vzdálený svět. Rotační osou nakloněná vnější planeta se kolem ní otočí jednou za přibližně 17 hodin. Její severní pól v současnosti míří blízko našeho směru pohledu, což nabízí přímý pohled na severní polokouli a slabou, ale rozsáhlou soustavu prstenců. Z 27 známých měsíců této obří planety je na snímku označeno 14. U těch jasnějších jsou patrné náznaky charakteristických Webbových difrakčních paprsků. A přestože tyto světy vnější Sluneční soustavy byly v Shakespearově době neznámé, tak všechny kromě dvou z 27 uranových měsíců jsou pojmenovány po postavách z her anglického barda.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Uranus
  2. WebbTelescope.org: Uranus Close-up (NIRCam image)
  3. WebbTelescope.org: Uranus Wide (Compass NIRCam Image)
  4. WebbTelescope.org: Webb’s Diffraction Spikes
  5. Folger.edu: The Shakespearean Moons of Uranus
  6. APOD: 1999-02-27 Hamlet of Oberon

Štítky: Uran, Jwst, Uranian moons, Shakespeare


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »