Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Shakespeare ve vesmíru

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI

V roce 1986 se Voyager 2 stal jedinou sondou, která zblízka prozkoumala ledový obr Uran. Přesto tento nově zveřejněný snímek z kamery NIRCam (Near-Infrared Camera) na Kosmickém dalekohledu Jamese Webba nabízí podrobný pohled na vzdálený svět. Rotační osou nakloněná vnější planeta se kolem ní otočí jednou za přibližně 17 hodin. Její severní pól v současnosti míří blízko našeho směru pohledu, což nabízí přímý pohled na severní polokouli a slabou, ale rozsáhlou soustavu prstenců. Z 27 známých měsíců této obří planety je na snímku označeno 14. U těch jasnějších jsou patrné náznaky charakteristických Webbových difrakčních paprsků. A přestože tyto světy vnější Sluneční soustavy byly v Shakespearově době neznámé, tak všechny kromě dvou z 27 uranových měsíců jsou pojmenovány po postavách z her anglického barda.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Uranus
  2. WebbTelescope.org: Uranus Close-up (NIRCam image)
  3. WebbTelescope.org: Uranus Wide (Compass NIRCam Image)
  4. WebbTelescope.org: Webb’s Diffraction Spikes
  5. Folger.edu: The Shakespearean Moons of Uranus
  6. APOD: 1999-02-27 Hamlet of Oberon

Štítky: Uran, Jwst, Uranian moons, Shakespeare


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »