Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pluto v opravdových barvách

Uznání: NASA, JHU APL, SwRI; Processing: Alex Parker

Jakou má Pluto skutečnou barvu? Přijít na to dalo trochu práce. Vzhledem ke všem snímkům, které kosmická sonda New Horizons při svém průletu kolem Pluta v roce 2015 odeslala zpátky na Zemi, zpracování těchto multispektrálních snímků, aby se přiblížilo tomu, co by vidělo lidské oko, bylo náročné. Výsledný zde prezentovaný snímek byl zveřejněn tři roky poté, co sonda New Horizons získala surová data a jedná se o věrný barevný snímek Pluta s nejvyšším rozlišením, jaký byl kdy pořízen. Na snímku je patrná světlá, srdcovitá oblast Tombaugh Regio, jejíž západní lalok vyplňuje nečekaně hladká pláň Sputnik Planitia, tvořená zmrzlým dusíkem. Sonda New Horizons zjistila, že tato trpasličí planeta má překvapivě složitý povrch utvořený z mnoha oblastí s nápadně odlišnými odstíny. Celkově je však Pluto převážně hnědé, přičemž většina jeho tlumené barvy pochází z malého množství povrchového metanu bombardovaného ultrafialovým světlem ze Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2015-08-31 Pluto ve vylepšených barvách
  2. NASA: New Horizons
  3. APOD: 2017-07-31 Přelet nad Plutem z New Horizons
  4. Wikipedia: Ralph_(New_Horizons)
  5. FSU.edu: Human Eye Accommodation
  6. JHUapl.edu: The True Colors of Pluto
  7. JHUapl.edu: New_Horizons - Systems and Components
  8. NASA: Pluto
  9. Wikipedia: Tombaugh_Regio
  10. APOD: 2016-11-22 Sputnik Planum na Plutu
  11. LANL.gov: Nitrogen
  12. APOD: 2015-09-14 Nad Cthulhu Regio na Plutu
  13. Redd.it: Foto: Černá a bílá kočka v objetí :-)
  14. APOD: 2006-09-03 Pluto v pravých barvách
  15. NASA: First You See It, Then You Don’t: Scientists Closer to Explaining Mars Methane Mystery
  16. NASA: Ultraviolet Waves

Štítky: Pluto, New horizons, Flyby


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »