Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín poškozené lopatky rotoru Ingenuity

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Ingenuity

Autonomní marsovský vrtulníček Ingenuity se 18. ledna 2024 během svého 72. letu v řídké marsovské atmosféře vznesl do výšky 12 metrů a 4,5 sekundy se vznášel nad Rudou planetou. Dvaasedmdesáté přistání Ingenuity však bylo drsné. Během sestupu asi 1 metr nad povrchem Marsu vrtulníček ztratil s vozítkem Perseverance kontakt. Po obnovení kontaktu se Ingenuity podařilo odvysílat tento snímek, zobrazující stín jedné z lopatek rotoru pravděpodobně poškozené během přistání. A tak po překonání všech očekávání po více než 1000 dnech průzkumu Marsu Ingenuity ukončil své letové operace a významně se zapsal do historie. Autonomní marsovská helikoptéra Ingenuity zvaná Ginny, se stala prvním letounem, který uskutečnil 19. dubna 2021 řízený let s pohonem na jiné planetě. Před vypuštěním ze Země byl na spodní stranu slunečního panelu Ingenuity připevněn malý kousek materiálu z levého spodního křídla letounu č. 1 bratří Wrightů, prvního letounu, který uskutečnil řízený let s pohonem na planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: MARS HELICOPTER
  2. NASA: After Three Years on Mars, NASA's Ingenuity Helicopter Mission Ends
  3. NASA: Ingenuity Spots the Shadow of Its Damaged Rotor Blade
  4. NASA: Mars Report: The Most Extreme Flights of NASA’s Ingenuity Mars Helicopter
  5. NASA: NASA’s Ingenuity Mars Helicopter Succeeds in Historic First Flight
  6. NASA: Swatch of Wright Brothers Flyer 1 Attached to Mars Helicopter - NASA ID: PIA24291
  7. Wikipedia: Wright_Flyer

Štítky: Ingenuity, Mars, Vrtulník


9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

skvrna 3590

Newton 114/500/modifik.Dobson, 1/10000 s, ISO 3200.

Další informace »