Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Struktura ohonu komety 12P/Pons Brooks

Uznání a copyright: Dan Bartlett

Kometa 12P/Pons-Brooks se na své cestě k dalšímu průletu perihelem 21. dubna zjasňuje. Zelenkavá koma této periodické komety Halleyova typu se stala poměrně snadno pozorovatelnou v malých dalekohledech. Ale modrý iontový ohon, který nyní proudí z komy této aktivní komety a je bičován slunečním větrem, je slabý a obtížně sledovatelný. Přesto snímek složený z několika expozic pořízených v noci z 11. na 12. února odhaluje detailní struktury tohoto slabšího ohonu. Snímek pokrývá něco přes dva stupně s pozadím slabých hvězd a galaxií v severním souhvězdí Ještěrky (Lacerta). Průlet komety 12P periheliem 21. dubna nastane jistě jen dva týdny po úplném zatmění Slunce 8. dubna, takže kometa bude na obloze planety Země spolu s úplně zatmělým Sluncem.
Oprava: Na překlep v nadpisu upozornil Petr Zoufalý.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Pons–Brooks
  2. APOD: 2023-01-09 Ohony komety ZTF
  3. AstroBin.com: Dan Bartlett: Interesting Tail Structure on Comet 12P/ Pons-Brooks from February 12th
  4. UniverseToday.com: A recent capture of Comet 12P Pons-Brooks. Credit: Michael Jaeger.
  5. NASA: 2024 Total Eclipse: Where & When

Štítky: Kometa Pons-brooks, C/12p, Ion tail


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »