Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor nad Neapolským zálivem

Uznání a copyright: Wang Letian (Eyes at Night)

Zrnko kosmického prachu, které vytvořilo tento zářivý meteor, uhánělo horními vrstvami atmosféry mnohem rychleji než padající list. Pohled na noční oblohu byl šťastnou náhodou zachycen 8. února večer z ostrovního letoviska Capri v Neapolském zálivu. Kamera při pohledu přes záliv směřuje na severovýchod ke světlům Neapole a okolních měst. Meteor míří k obzoru a náhodou zrovna k siluetě Vesuvu. Vesuv je jedna z nejznámějších sopek planety Země a její erupce v roce 79 n. l. zničila město Pompeje.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Meteors and Meteorites
  2. EastOfTheWeb.com: The Last Leaf
  3. APOD: 2023-12-09 Pic du Pleiades
  4. UCSD.edu: Most Significant Eruptions at Mt. Vesuvius

Štítky: Meteor, Vesuv, Poslední list


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »