Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odysseus a radioteleskop

Uznání a copyright: John Sarkissian (ATNF Parkes Radio Observatory)

Radioteleskop v Parkesu na snímku z Nového Jižního Walesu v Austrálii na planetě Zemi ukazuje na téměř úplněk. Anténa o průměru 64 metrů se koupe v měsíčním světle a přijímá slabé rádiové signály ze sondy Odysseus po přistání 22. února asi 300 kilometrů severně od jižního pólu Měsíce. Přistání sondy Odysseus představuje první přistání USA na Měsíci od mise Apollo 17 v roce 1972. Nakloněná orientace sondy Odysseus na měsíčním povrchu brání tomu, aby její anténa s vysokým ziskem mířila k Zemi. Citlivost velké, řiditelné antény v Parkesu však výrazně zlepšila příjem dat z experimentů dopravených na měsíční povrch přistávacím modulem. Radioteleskop v Parkesu se proslavil vynikajícím televizním příjmem z Měsíce během mise Apolla 11 v roce 1969, který umožnil obyvatelům planety Země sledovat první měsíční procházku.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2011-07-21 Rozloučení s Atlantisem v Parkesu
  2. NASA: NASA, Intuitive Machines Share Images from the Moon, Provide Science Updates
  3. NASA: NASA’s LRO Images Intuitive Machine’s Odysseus Lander
  4. APOD: 2024-01-17 America a Moře klidu
  5. CSIRO.au: Apollo 11 Moon landing
  6. YouTube.com: Restored Apollo 11 Moonwalk - Original NASA EVA Mission Video - Walking on the Moon

Štítky: Odysseus lander, Radioteleskop v Parkesu


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »