Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Středověká astronomie z opatství Melk

Uznání: Paul Beck (Univ. Vienna), Georg Zotti (Vienna Inst. Arch. Science)
Copyright: Library of Melk Abbey, Frag. 229

Náhodně objevená stránka rukopisu poskytuje grafický pohled na astronomii ve středověku, ještě před renesancí a před vlivem Mikuláše Koperníka, Tycho Brahe, Johannese Keplera a Galilea. Zajímavá stránka pochází ze zápisků z přednášek o astronomii, které sestavil mnich Magister Wolfgang de Styria před rokem 1490. Na horních panelech je přehledně znázorněna potřebná geometrie pro zatmění Měsíce (vlevo) a Slunce v geocentrické Ptolemaiovské soustavě. Vlevo dole je schéma ptolemaiovského pohledu na Sluneční soustavu s textem vpravo nahoře, který vysvětluje pohyb planet podle Ptolemaiova geocentrického modelu. Vpravo dole je tabulka pro výpočet datumu Velikonoční neděle v juliánském kalendáři. Ilustrovaná stránka rukopisu byla nalezena v historickém klášteru Melk v Rakousku.

Seznam odkazů v popisu

  1. SpaceToday.org: A Space and Astronomy Timeline
  2. Wikipedia: Nicolaus_Copernicus
  3. APOD: 2001-01-07 Tycho Brahe proměřil oblohu
  4. APOD: 2018-05-15 Keplerův dům v Linci
  5. Wikipedia: Galileo_Galilei
  6. RICE.edu: Ptolemaic System
  7. NASA: Eyes on the Solar System
  8. Oup.com: Constructing the first Ptolemaic orrery
  9. APOD: 2009-04-16 Hrad a úplněk
  10. APOD: 2024-02-29 Julius Caesar a přestupný rok
  11. StiftMelk.at: Stift Melk

Štítky: Melk abbey, Zatmění, Easter, Ptolemy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »