Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Středověká astronomie z opatství Melk

Uznání: Paul Beck (Univ. Vienna), Georg Zotti (Vienna Inst. Arch. Science)
Copyright: Library of Melk Abbey, Frag. 229

Náhodně objevená stránka rukopisu poskytuje grafický pohled na astronomii ve středověku, ještě před renesancí a před vlivem Mikuláše Koperníka, Tycho Brahe, Johannese Keplera a Galilea. Zajímavá stránka pochází ze zápisků z přednášek o astronomii, které sestavil mnich Magister Wolfgang de Styria před rokem 1490. Na horních panelech je přehledně znázorněna potřebná geometrie pro zatmění Měsíce (vlevo) a Slunce v geocentrické Ptolemaiovské soustavě. Vlevo dole je schéma ptolemaiovského pohledu na Sluneční soustavu s textem vpravo nahoře, který vysvětluje pohyb planet podle Ptolemaiova geocentrického modelu. Vpravo dole je tabulka pro výpočet datumu Velikonoční neděle v juliánském kalendáři. Ilustrovaná stránka rukopisu byla nalezena v historickém klášteru Melk v Rakousku.

Seznam odkazů v popisu

  1. SpaceToday.org: A Space and Astronomy Timeline
  2. Wikipedia: Nicolaus_Copernicus
  3. APOD: 2001-01-07 Tycho Brahe proměřil oblohu
  4. APOD: 2018-05-15 Keplerův dům v Linci
  5. Wikipedia: Galileo_Galilei
  6. RICE.edu: Ptolemaic System
  7. NASA: Eyes on the Solar System
  8. Oup.com: Constructing the first Ptolemaic orrery
  9. APOD: 2009-04-16 Hrad a úplněk
  10. APOD: 2024-02-29 Julius Caesar a přestupný rok
  11. StiftMelk.at: Stift Melk

Štítky: Melk abbey, Zatmění, Easter, Ptolemy


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »