Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Europa z Galilea

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SETI Institute, Cynthia Phillips, Marty Valenti

Sonda Galileo, která koncem 90. let 20. století prolétala Jupiterovým systémem, zaznamenala úžasné pohledy na Europu a odhalila důkazy, že ledový povrch tohoto měsíce pravděpodobně skrývá hluboký globální oceán. Obrazová data ze sondy Galileo o Europě byla znovu zpracována s vylepšenou kalibrací, aby vznikl barevný obraz, který se blíží tomu, co by mohlo vidět lidské oko. Dlouhé zakřivené zlomy na Europě naznačují podpovrchovou kapalnou vodu. Slapové namáhání, kterému je tento velký měsíc na své eliptické dráze kolem Jupiteru vystaven, dodává energii pro udržení oceánu v tekutém stavu. Ještě zajímavější je však možnost, že i při nedostatku slunečního světla by tento proces mohl dodávat energii pro podporu života, což z Europy činí jedno z nejlepších míst pro hledání života mimo Zemi. Kosmická sonda Juno, která je v současnosti na orbitě Jupiteru, rovněž opakovaně prolétla kolem tohoto vodního světa a odeslala zpět snímky spolu s údaji pro zkoumání možnosti života na Europě. V říjnu letošního roku se na svou výzkumnou cestu vydá sonda NASA Europa Clipper. Sonda uskuteční téměř 50 průletů a přiblíží se na vzdálenost 25 kilometrů od ledového povrchu Europy.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Galileo
  2. NASA: PIA19048: Europa's Stunning Surface
  3. NASA: NASA Scientists Confirm Water Vapor on Europa
  4. APOD: 2014-09-19 Potenciálně obyvatelné měsíce
  5. APOD: 2016-04-01 Europa: Objevujte život pod vodou
  6. NASA: NASA’s Juno Mission Measures Oxygen Production at Europa
  7. YouTube.com: A Poem for Europa by U.S. Poet Laureate Ada Limón
  8. NASA: Europa Clipper

Štítky: Europa, Galileo, Voda, Europa Clipper


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »