Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa 37

Uznání a Copyright: Sergio Eguivar

Většině nic netušících pozemšťanů se může zdát, že jasnější hvězdy v otevřené hvězdokupě NGC 2169 tvoří kosmické číslo 37. Čekali jste 42?. Z našeho pohledu nepravděpodobný číselný asterismus se jeví pouze náhodou. Nachází se v odhadované vzdálenosti 3600 světelných roků v souhvězdí Orion. Co se galaktických, neboli otevřených hvězdokup týká, je NGC 2169 malá hvězdokupa, měří asi 7 světelných roků. Hvězdy v NGC 2169 jsou staré jen asi 8 milionů let a vznikly ve stejné době ze stejného oblaku prachu a plynu. Očekává se, že se takové hvězdokupy se časem rozptýlí, jak se setkají s jinými hvězdami, mezihvězdnými mračny a zažijí gravitační slapy při svém putování galaxií. Naše vlastní Slunce pravděpodobně vzniklo v podobné otevřené hvězdokupě před více než čtyřmi miliardami let.

Galerie: Polární záře na Zemi ze sluneční aktivní oblasti 3664.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: NGC 2169
  2. Wikipedia: 37_(number)
  3. Wikipedia: 42_Puzzle
  4. SEDS.org: Asterisms
  5. NRAO.edu: A Tour of Orion, the Hunter
  6. NASA: Star Basics
  7. SeaSky.org: Star Clusters
  8. NASA: Galaxy Basics
  9. SEDS.org: Star Clusters

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Ngc2169, Galaktická kupa, 42


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »