Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Helene

Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA; Stereo Image by Roberto Beltramini

Nasaďte si červenomodré brýle a pojďte se vznášet vedle malého ledového měsíčku Saturnu, Helene. Trojanský měsíc příhodně pojmenovaný Helene se tak nazývá proto, že obíhá v Lagrangeově bodě. Lagrangeův bod je gravitačně stabilní místo v blízkosti dvou hmotných těles, v tomto případě Saturnu a většího měsíce Dione. Helene nepravidelného tvaru ( asi 36 × 32 × 30 km) obíhá v předním Lagrangeově bodě Dione, zatímco bratrský ledový měsíc Polydeuces ji následuje v zadním Lagrangeově bodě Dione. Tento ostrý stereo anaglyf byl sestaven ze dvou snímků pořízených sondou Cassini při těsném průletu v roce 2011. Zobrazuje část polokoule Helene obrácené k Saturnu zbrázděnou krátery a stržemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Helene
  2. NASA: What is a Lagrange Point?
  3. NASA: Saturn Moons
  4. Blogspot.com: Helene 3D: Cassini cattura la regina del ghiaccio Helene
  5. NASA: Cassini

Štítky: Helene, Měsíc, Saturn, Trojan moon, Stereo


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »