Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otáčející se Měsíc z LRO

Uznání videa: NASA, LRO, Arizona State U.

V současnosti nikdo nemůže vidět Měsíc se takto otáčet. Je to proto, že Měsíc je k Zemi slapově vázán a ukazuje nám pouze jednu stranu. S moderní digitální technologii však v kombinaci s mnoha detailními snímky, které odeslala sonda LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) mohl být sestaven virtuální film otáčení Měsíce ve vysokém rozlišení. Časosběrné video začíná standardním pozemským pohledem na Měsíc. Do pohledu těsně pod rovníkem se ale rychle otočí Mare Orientale (Východní moře), velký kráter s tmavým středem, který je ze Země těžko viditelný. Z celého lunárního měsíce zhuštěného do 24 sekund je na videu jasně vidět, že pozemská strana Měsíce obsahuje hojnost tmavých měsíčních moří, zatímco odvrácené straně Měsíce dominují světlé měsíční vysočiny. V současné době probíhá aktivní vývoj více než 32 nových misí na Měsíc z mnoha zemí a společností, včetně programu NASA Artemis, jehož cílem je během několika příštích let opět vysadit lidi na Měsíci.

Seznam odkazů v popisu

  1. YouTube.com: The rotating dog!
  2. Snopes.com: Starodávný počítač z 50. let
  3. ASU.edu: LRO: Lunar Reconnaissance Orbiter Camera
  4. ASU.edu: LROC: A Unique View Of The Moon
  5. YouTube.com: Rotating Moon from LRO
  6. Google.com: Moon
  7. APOD: 2011-03-12 Východní moře
  8. UniverseToday.com: Does the Moon rotate?
  9. APOD: 2022-06-12 Najděte Člověka na Měsíci
  10. Wikipedia: List_of_maria_on_the_Moon
  11. Wikipedia: Geology_of_the_Moon#Highlands
  12. Wikipedia: List_of_missions_to_the_Moon#Funded_lunar_probe_missions_currently_under_development
  13. NASA: Artemis
  14. NASA: Artemis III

Štítky: Měsíc, Rotace, LRO


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »