Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otáčející se Měsíc z LRO

Uznání videa: NASA, LRO, Arizona State U.

V současnosti nikdo nemůže vidět Měsíc se takto otáčet. Je to proto, že Měsíc je k Zemi slapově vázán a ukazuje nám pouze jednu stranu. S moderní digitální technologii však v kombinaci s mnoha detailními snímky, které odeslala sonda LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) mohl být sestaven virtuální film otáčení Měsíce ve vysokém rozlišení. Časosběrné video začíná standardním pozemským pohledem na Měsíc. Do pohledu těsně pod rovníkem se ale rychle otočí Mare Orientale (Východní moře), velký kráter s tmavým středem, který je ze Země těžko viditelný. Z celého lunárního měsíce zhuštěného do 24 sekund je na videu jasně vidět, že pozemská strana Měsíce obsahuje hojnost tmavých měsíčních moří, zatímco odvrácené straně Měsíce dominují světlé měsíční vysočiny. V současné době probíhá aktivní vývoj více než 32 nových misí na Měsíc z mnoha zemí a společností, včetně programu NASA Artemis, jehož cílem je během několika příštích let opět vysadit lidi na Měsíci.

Seznam odkazů v popisu

 1. YouTube.com: The rotating dog!
 2. Snopes.com: Starodávný počítač z 50. let
 3. ASU.edu: LRO: Lunar Reconnaissance Orbiter Camera
 4. ASU.edu: LROC: A Unique View Of The Moon
 5. YouTube.com: Rotating Moon from LRO
 6. Google.com: Moon
 7. APOD: 2011-03-12 Východní moře
 8. UniverseToday.com: Does the Moon rotate?
 9. APOD: 2022-06-12 Najděte Člověka na Měsíci
 10. Wikipedia: List_of_maria_on_the_Moon
 11. Wikipedia: Geology_of_the_Moon#Highlands
 12. Wikipedia: List_of_missions_to_the_Moon#Funded_lunar_probe_missions_currently_under_development
 13. NASA: Artemis
 14. NASA: Artemis III

Štítky: Měsíc, Rotace, LRO


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »