Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné mlhoviny Chameleonu

Uznání a copyright: Chang Lee

Temný prach mezihvězdného prostoru má někdy úhlovou eleganci. Tak je tomu v souhvězdí Chamaeleon hluboko na jihu. Temný prach je známý především tím, že nepropouští viditelné světlo hvězd a galaxií za ním a obvykle je příliš slabý na to, abychom ho viděli. Na této 36,6hodinové expozici je však prach vidět především ve vlastním světle, přičemž jeho výrazná červená a blízká infračervená barva dává vzniknout hnědému odstínu. Kontrastní modř vpravo nahoře pochází od jasné hvězdy Beta Chamaeleontis, přičemž prach, který ji obklopuje, přednostně odráží modré světlo z její převážně modrobílé barvy. Všechny zobrazené hvězdy a prach se vyskytují v naší vlastní galaxii Mléčné dráze, až na jednu pozoruhodnou výjimku: bílá skvrna těsně pod Beta Chamaeleontis je galaxie IC 3104, která leží velice daleko. Mezihvězdný prach vzniká převážně v chladných atmosférách obrů a do vesmíru se rozptyluje hvězdným světlem, hvězdnými větry a hvězdnými explozemi, jako jsou supernovy.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Chamaeleon
  2. APOD: 2018-06-28 Sigma Octantis a přátelé
  3. AstroBin.com: Chang-Lee shinobu: The "V" in Chamaeleon
  4. Flickr.com: Hisayoshi Kato: Chameleon-Musca Dark Cloud Complex with Sigma 105mmF1.4 Art May 2019
  5. NASA: Infrared Waves
  6. Wikipedia: Beta_Chamaeleontis
  7. NASA: The Milky Way Galaxy
  8. OneCMS.io: Foto: Hlava kočky :-)
  9. Werbeagentur.org: Gallery: LATEST IMAGES all Categories
  10. TheSkyLive.com: IC 3104 - Irregular Galaxy in Chamaeleon
  11. SWIN.edu.au: Dust Grain
  12. Wikipedia: Red_giant
  13. APOD: 2000-03-18 Vítr ze Slunce
  14. Wikipedia: List_of_stellar_explosion_types
  15. Science.org: Interstellar dust may come from supernovae after all

Štítky: Mlhovina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »