Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné mlhoviny Chameleonu

Uznání a copyright: Chang Lee

Temný prach mezihvězdného prostoru má někdy úhlovou eleganci. Tak je tomu v souhvězdí Chamaeleon hluboko na jihu. Temný prach je známý především tím, že nepropouští viditelné světlo hvězd a galaxií za ním a obvykle je příliš slabý na to, abychom ho viděli. Na této 36,6hodinové expozici je však prach vidět především ve vlastním světle, přičemž jeho výrazná červená a blízká infračervená barva dává vzniknout hnědému odstínu. Kontrastní modř vpravo nahoře pochází od jasné hvězdy Beta Chamaeleontis, přičemž prach, který ji obklopuje, přednostně odráží modré světlo z její převážně modrobílé barvy. Všechny zobrazené hvězdy a prach se vyskytují v naší vlastní galaxii Mléčné dráze, až na jednu pozoruhodnou výjimku: bílá skvrna těsně pod Beta Chamaeleontis je galaxie IC 3104, která leží velice daleko. Mezihvězdný prach vzniká převážně v chladných atmosférách obrů a do vesmíru se rozptyluje hvězdným světlem, hvězdnými větry a hvězdnými explozemi, jako jsou supernovy.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Chamaeleon
  2. APOD: 2018-06-28 Sigma Octantis a přátelé
  3. AstroBin.com: Chang-Lee shinobu: The "V" in Chamaeleon
  4. Flickr.com: Hisayoshi Kato: Chameleon-Musca Dark Cloud Complex with Sigma 105mmF1.4 Art May 2019
  5. NASA: Infrared Waves
  6. Wikipedia: Beta_Chamaeleontis
  7. NASA: The Milky Way Galaxy
  8. OneCMS.io: Foto: Hlava kočky :-)
  9. Werbeagentur.org: Gallery: LATEST IMAGES all Categories
  10. TheSkyLive.com: IC 3104 - Irregular Galaxy in Chamaeleon
  11. SWIN.edu.au: Dust Grain
  12. Wikipedia: Red_giant
  13. APOD: 2000-03-18 Vítr ze Slunce
  14. Wikipedia: List_of_stellar_explosion_types
  15. Science.org: Interstellar dust may come from supernovae after all

Štítky: Mlhovina


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »