Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlý, tmavý a prašný Trifid

Uznání a copyright: Robert Edelmaier and Gabriele Gegenbauer

Mlhovina Messier 20 s populárním názvem Trifid se nachází ve vzdálenosti asi 5000 světelných roků v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid je hvězdotvornou oblastí v rovině naší Galaxie, která ilustruje tři různé typy astronomických mlhovin: červené emisní mlhoviny, v nichž převládá světlo atomů vodíku, modré reflexní mlhoviny vytvářené prachem odrážejícím světlo hvězd a temné mlhoviny, kde jsou hustá oblaka prachu vidět v siluetě. Právě načervenalá emisní oblast, která je zhruba rozdělená na tři části neprůhlednými prachovými pruhy, dává Trifidu jeho populární název. Komplex kosmických mračen má průměr přes 40 světelných roků a na pozemské obloze pokrývá přibližně plochu úplňku. Mlhovina Trifid je příliš slabá, než aby ji bylo možné spatřit pouhým okem. K vytvoření tohoto úžasného teleskopického pohledu byla využita obrazová data pořízená pod temnou noční oblohou během více než 75 hodin.

Sledujte: Meteorický roj Perseid

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Messier 20
  2. APOD: 2013-07-12 Jedenáctka Messierů
  3. APOD: 2008-04-24 Labuť bez hvězd
  4. APOD: 2009-05-21 IC 4592: Modrá Koňská hlava
  5. APOD: 2009-05-22 Východně od Antaresu
  6. Wikipedia: Trifid_Nebula
  7. AstroPicture.at: GEMEINSCHAFTSPROJEKTE von ROBERT und GABI
  8. EarthSky.org: Perseid meteor shower: All you need to know in 2022

Štítky: M20, Ngc6514, Star-formation, Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, Tmavá mlhovina, Prach


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »