Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Animace: Meteorický roj Perseid

Uznání vizualizace: Ian Webster; Data: NASA, CAMS, Peter Jenniskens (SETI Institute)

Odkud přilétají Perseidy? Meteoroidy Perseid jsou většinou malé kousky štěrku, které kdysi vyvrhla kometa Swift-Tuttle, nadále sledují její dráhu a pomalu se rozptylují. Animace zobrazuje celý proud meteoroidů, jak obíhá kolem našeho Slunce. Když se Země k tomuto proudu přiblíží, což se děje každý rok, nastává meteorický roj Perseid. Kometární úlomky jsou v animaci zvýrazněny jako jasné, ale v této velikosti jsou obvykle tak slabé, že jsou prakticky nezjistitelné. Do zemské atmosféry se dostane pouze malá část těchto úlomků, rozžhaví se a jasně se rozpadne. Dnešní noc a několik dalších nocí slibuje docela dobrou oblohu pro pozorování Perseid i dalších aktivních rojů, protože Měsíc v první čtvrti po půlnoci zmizí z oblohy.

Vaše nebeské překvapení: Jaký snímek měl APOD v den vašich narozenin (po roce 1995)?

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Perseids
  2. Wikipedia: Comet_Swift–Tuttle
  3. MeteorShowers.org: Perseid meteor shower animation
  4. NASA: The Sun
  5. Wikipedia: Perseids
  6. APOD: 2024-01-06 Sníh z komety Čurjumov-Gerasimenko(vá)
  7. NASA: What Is… Earth’s Atmosphere?
  8. APOD: 2001-11-18 Exploze Leonidy
  9. APOD: 2017-08-18 Perseidy nad Pyrenejemi
  10. SETI.org: NASA Meteor Shower Portal
  11. NASA: Phases of the Moon
  12. EarthSky.org: Perseid meteor shower: All you need to know in 2022
  13. Reddit.com: Find the cat
  14. NASA: What's Up for November 2023

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Animation


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »