Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy nad Stonehenge

Uznání a copyright: Josh Dury

Co se děje na obloze nad Stonehenge? Meteorický déšť, konkrétně z roje Perseid. Před několika dny, vždy poté co se obloha setměla, bylo pořízeno mnoho snímků letošních Perseid a poté spojeno do jednoho snímku. Přestože se všechny meteory pohybovaly po přímých drahách, tak se zdají být širokoúhlým objektivem kamery mírně zakřivené. Všechny meteory se zdánlivě sbíhají do jediného bodu na obloze, který se nazývá radiant a zde je kousek mimo nad horní částí snímku v souhvězdí Persea. Stejná kamera pořídila hluboký snímek pozadí oblohy, na němž vyniká středem skoro svisle probíhající centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy. Snímek byl pořízen z Wiltshire v Anglii tak, aby byl ve spodní části vidět slavný astronomický monument Stonehenge. I když Perseidy už vyvrcholily včera večer, měly by být vidět ještě několik nocí.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Perseids
  2. APOD: 2024-02-28 Stíny noci
  3. Wikipedia: Perseids
  4. APOD: 2024-08-11 Animace: Meteorický roj Perseid
  5. APOD: 2016-12-13 Meteory nad horou Čtyř dívek
  6. Wikipedia: Radiant_(meteor_shower)
  7. Wikipedia: Perseus_(souhvězdí)
  8. APOD: 2024-08-05 Mléčná dráha nad Tuniskem
  9. NASA: The Milky Way Galaxy
  10. Instagram.com: josh_dury_photomedia: ???????????????????????????? ???????????????????????????????????? ☄️ Christmas has arrived in August for Astrophotographers - the magical Perseid Meteor Shower has arrived
  11. Youtu.be: Wiltshire from above. Cinematic 4k drone footage
  12. Wikipedia: England
  13. Wikipedia: Stonehenge
  14. NASA: Prepare for Perseids!
  15. Chzbgr.com: Foto: Skrytá kočička :-)

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Stonehenge


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »