Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojúhelníková protuberance vznášející se nad Sluncem

Uznání a copyright: Andrea Vanoni

Proč se nad Sluncem vznáší trojúhelník? Přestože tvar je neobvyklý, typ struktury nikoli: je součástí rozvíjející se sluneční protuberance. Smyčková magnetická pole na Slunci usměrňují tok energetických částic a někdy udržují zářící struktury ve vznosu celé měsíce. Protuberance jasně září proto, protože obsahuje obzvláště horké, husté nebo neprůhledné sluneční plazma. Překvapivá trojúhelníková struktura se objevila minulý týden. Tato ikonická protuberance vznikla a prudce se rozpadla během asi jednoho dne, byla větší než naše Země, vyfotografovalo ji několik slunečních fotografů a zdokumentovala ji sonda NASA SDO (Solar Dynamic Observatory). Snímek byl pořízen v barvě červeného světla silně vyzařovaného vodíkem. Dole jsou vlákna slunečního koberce chromosféry Slunce, zatímco pozadí oblohy je v porovnání s nimi tak slabé, že nejsou vidět žádné hvězdy. Povrch našeho Slunce byl letos dosti aktivní.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Solar_prominence
  2. NASA: The Sun
  3. APOD: 2018-05-27 Koronární déšť na Slunce
  4. Wikipedia: Plasma_(fyzika)
  5. Petsonme.com.au: Foto: Tři psi s hlavami nabok :-)
  6. APOD: 2023-08-01 Monstrózní sluneční protuberance
  7. Facebook: Sky: Triangular Solar Prominence (Video) - Credit: NASA, SDO - Processing: Andy Gefen - 2024 August 16
  8. NASA: SDO | Solar Dynamics Observatory
  9. Instagram.com: astro.vano: “Candle on the Sun”
  10. Wikipedia: Hydrogen-alpha
  11. LANL.gov: Hydrogen
  12. APOD: 2015-02-17 Květ fibril na Slunci
  13. NASA: The Chromosphere
  14. APOD: 2024-06-15 Protuberance a filamenty na aktivním Slunci

Štítky: Slunce, Protuberance, Magnetic fields


38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

12.9.2024 Canon 60D, Samyang 16mm F2, 13sec., ISO800

Další informace »