Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt západu Slunce raketou

Uznání a copyright: Ben Cooper (Launch Photography)

Na tomto vzrušujícím detailním záběru záře startující rakety s rázovými vlnami zakrývá zapadající Slunce. Hřmotící raketa Falcon 9 po startu z mysu Canaveral na vesmírném pobřeží Floridy vynášela 17. září evropské navigační družice Galileo L13 na střední oběžnou dráhu Země. První stupeň rakety Falcon 9 se asi o 8,5 minuty později bezpečně vrátil na Zemi, což znamenalo 22. start a přistání tohoto opakovaně použitelného nosiče. Ale kde přistál? Přečtěte si návod (Just Read The Instructions).

Seznam odkazů v popisu

  1. LaunchPhotography.com: Falcon 9 launches Galileo L13
  2. Space.com: SpaceX launches 2 European navigation satellites, lands rocket (video)
  3. Wikipedia: Autonomous_spaceport_drone_ship#Just_Read_the_Instructions_(II)

Štítky: Falcon 9, Rázová vlna, Just read the instructions


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »