Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 87

Uznání NASA, ESA and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Obrovská eliptická galaxie Messier 87 je od nás asi 50 milionů světelných roků daleko. Tato obří galaxie, též známá jako NGC 4486, se skládá z bilionů hvězd ve srovnání s pouhými miliardami hvězd v naší velké spirální Mléčné dráze. M87 kraluje jako velká centrální eliptická galaxie Kupě galaxií v Panně. Na tomto ostrém optickém a blízkém infračerveném záběru z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět energetický výtrysk z jádra této obří galaxie, který se táhne ven v délce asi 5 000 světelných roků. Monstrózní výtrysk je ve skutečnosti vidět v celém elektromagnetickém spektru od gama záření až po rádiové vlnové délky. Co pohání vesmírnou louč v M87? V roce 2019 zveřejnil celoplanetární dalekohled EHT (Event Horizon Telescope) vůbec první snímek černé díry, centrální supermasivní černé díry galaxie a v podstatě zdroje energie výtrysku.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Messier 87
  2. SEDS.org: The Virgo Cluster of Galaxies
  3. EventHorizonTelescope.org: M87'S POWERFUL JET UNLEASHES RARE GAMMA-RAY OUTBURST
  4. Harvard.edu: First M87 Event Horizon Telescope Results. I. The Shadow of the Supermassive Black Hole
  5. APOD: 2024-05-09 Galaxie, výtrysk a slavná černá díra

Štítky: M87, Elliptical galaxy, Výtrysk, Černá díra


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »