Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HH 49: Mezihvězdný výtrysk z Webba

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI, JWST

Co je na špičce tohoto mezihvězdného výtrysku? Nejprve se podívejme na výtrysk: je vyvrhován právě se formujícím hvězdným systémem, který je katalogizován jako Herbig-Harův objekt 49 (HH 49). Hvězdný systém, který tento výtrysk vyvrhuje, není vidět, nachází se už mimo snímek vpravo dole. Složitá kuželovitá struktura, která je vidět na infračerveném snímku z Kosmického dalekohledu Jamese Webba, obsahuje také další výtrysk katalogizovaný jako HH 50. Částice rychlého výtrysku narážejí do okolního mezihvězdného plynu a vytvářejí rázové vlny, které v infračerveném světle výrazně září, zde jsou vidět jako červenohnědé hřebeny. Snímek z JWST také vyřešil záhadu neobvyklého objektu na špičce HH 49: jedná se o spirální galaxii daleko za ním. Modrý střed tedy není jedna hvězda, ale mnoho hvězd, a okolní kruhové prstence jsou ve skutečnosti spirální ramena.

Poskakování po vesmíru: Generátor náhodných APODů.

Štítky: HH 49, Herbig haro, Výtrysk


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »