Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá jáma na Marsu

Uznání: NASA, MRO, HiRISE, JPL, U. Arizona

Co vytvořilo tuto neobvyklou jámu na Marsu? Ve skutečnosti je v této krajině připomínající švýcarský sýr vyobrazena řada děr, přičemž na všech až na jednu je vidět prašný, tmavý marťanský terén pod odpařujícím se, světlým, ledem z oxidu uhličitého. Vpravo nahoře je nejvíce neobvyklá díra, měří asi 100 metrů a zdá se, že proráží do nižší úrovně. Proč tento otvor existuje a proč je kolem kruhový kráter, zůstává předmětem spekulativních domněnek, ačkoli hlavní hypotézou je, že vznikl dopadem meteoritu. Díry jako tato jsou obzvláště zajímavé, protože by mohly být vstupy do nižších úrovní, které zasahují do rozsáhlých podzemních jeskyní. Pokud tomu tak je, jsou tyto přirozeně se vyskytující tunely relativně chráněny před drsným povrchem Marsu, což z nich činí poměrně dobré kandidáty na výskyt marťanského života. Tyto jámy jsou proto také hlavním cílem pro možné budoucí kosmické lodě, roboty, a dokonce i lidské meziplanetární průzkumníky.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2001-03-27 Marťanská krajina jako ementál
  2. YouTube.com: What Happens If You Microwave Dry Ice?
  3. APOD: 2020-03-01 Díra v Marsu
  4. NASA: A South Polar Pit or an Impact Crater?
  5. LifeInTheDogLane.com: Foto: Pejsek :-)
  6. APOD: 2007-05-28 Díra v Marsu
  7. APOD: 2007-09-28 Detail díry v Marsu
  8. SpaceAppsChallenge.org: lavamatic
  9. Phys.org: Volcanic caves research advances the search for life on Mars
  10. NASA: Mars Exploration Science Goals
  11. Wikipedia: The_Martian_Chronicles

Štítky: Mars, Hirise, Hole


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »