Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Díra v Marsu

Uznání: NASA, JPL, U. Arizona

Co vytvořilo tuto neobvyklou díru v Marsu? Díra byla objevena náhodou v roce 2011 na snímcích prašných svahů marťanské sopky Pavonis Mons pořízených kamerou HiRISE na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Díra je vidět ve skutečných barvách a zdá se být otvorem do podzemní jeskyně, která je na obrázku částečně osvětlená vpravo. Analýza tohoto i následných snímků ukázala, že otvor má průměr asi 35 metrů a úhel vniřního stínu ukazuje, že podzemní jeskyně je hluboká asi 20 metrů. Proč je tato díra uprostřed kruhového kráteru zůstává předmětem spekulací, stejně jako rozsah podpovrchové jeskyně. Díry jako je tato jsou předmětem zvláštního zájmu, jelikož jejich vnitřní jeskyně jsou poměrně dobře chráněny před drsným povrchem Marsu, takže jsou dobrými kandidáty, kde by mohl být marťanský život. Takové jámy by mohly být cílem pro možné budoucí kosmické sondy, roboty a dokonce i pro lidské meziplanetární badatele.

Seznam odkazů v popisu

  1. Arizona.edu: A Giant Cave on a Giant Volcano
  2. Wikipedia: Pavonis_Mons
  3. Wikipedia: HiRISE
  4. NASA: MARS Reconnaissance Orbiter
  5. Wikipedia: File:Close-up_of_a_skylight_on_coastal_plain,_with_lava_stalactites_forming_on_the_roof_of_the_tube.jpg
  6. APOD: 2011-05-08 Stín marťanského robota
  7. LifeInTheDogLane.com: Foto: Pejsek :-)
  8. APOD: 2007-05-28 Díra v Marsu
  9. APOD: 2007-09-28 Detail díry v Marsu
  10. NASA: Mars - The Red Planet
  11. NASA: Cave Skylights Spotted on Mars
  12. NASA: Using a 'Cave Rover,' NASA Learns to Search for Life Underground
  13. Wikipedia: The_Martian_Chronicles

Štítky: Mars, Hole, MRO


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »