Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Maunakea

Uznání a copyright: Marzena Rogozinska

Viděli jste někdy pás naší Galaxie Mléčné dráhy? Na jasné obloze z tmavého místa je ve správný čas vidět slabý světlý pás přes celou oblohu. Tento pás můžete nejprve spatřit, jakmile se vaše oči přizpůsobí temnotě. Pak se může stát zřejmým. A poté nádherným. Jedním z důvodů vašeho rostoucího úžasu může být zjištění, že tento rozmazaný pás, Mléčná dráha, obsahuje miliardy hvězd. Na tomto snímku je vidět, jak se pás Mléčné dráhy galaxie klene vysoko na obloze. Poblíž středu nahoře jsou vidět barevné obláčky Rho Ophiuchi vpravo a červená a kruhová mlhovina Zeta Ophiuchi. Snímek byl pořízen koncem února z hory Maunakea, Havaj, USA s 2,2metrovým dalekohledem Havajské univerzity v popředí. Abyste uviděli Mléčnou dráhu, naštěstí nemusíte být na vrcholu havajské sopky.

Spojte si to všechno dohromady: Astronomická hádanka dne.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-04-08 Venkovská versus městská obloha
  2. APOD: 2018-07-02 Z galaktické roviny přes Antares
  3. ScientificAmerican.com: Why does it take so long for our vision to adjust to a darkened theater after we come in from bright sunlight?
  4. Imgur.com: Foto: The OMG cat. :-)
  5. NASA: The Milky Way Galaxy
  6. Instagram.com: marzena_astrophotography: Nocą nad Mauna Kea ????????????— jedno z najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji nocnego nieba.
  7. Wikipedia: Milky_Way
  8. APOD: 2020-10-14 Barevná mračna u Rho Ophiuchi
  9. AstroBin.com: John Gleason: Sh2-27 Zeta Ophiuchi Nebula
  10. Youtu.be: Mesmerizing Drone Footage Shows Clouds Swirl Over Mauna Kea Observatory
  11. Wikipedia: Hawaii
  12. Wikipedia: United_States
  13. Hawaii.edu: University of Hawaii 2.2-meter telescope
  14. APOD: 2019-03-10 Východ Měsíce stínem Mauna Kea

Štítky: Hawaii, Rho Ophiuchi, Zeta ophiuchi


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »