Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eliptická galaxie NGC 4881

Uznání: W. A. Baum (U. Washington), WFPC2, HST, NASA

Eliptické galaxie jsou odlišné od spirálních galaxií a tedy odlišné i od naší vlastní Mléčné dráhy. Obří eliptická galaxie v levém horním rohu, označená NGC 4881, leží na okraji obří galaktické kupy ve Vlasu Bereniky. Eliptické galaxie jsou elipsoidního tvaru, neobsahují spirální ramena, obsahují málo mezihvězdného plynu nebo prachu, a nalezneme je často v bohatých kupách galaxií. Eliptické galaxie se typicky zdají být žluto-rudé na rozdíl spirálních, které mají spirální ramena jež se zdají být zcela bílá. Přetrvává řada spekulací na téma jak se každý typ galaxie může formovat, zda eliptické mohou vznikat kolizemi spirálních, nebo spirální mohou být vytvořeny z kolidujících eliptických, či zda jsou možné oba způsoby. Kromě spirální galaxie vpravo, všechny ostatní obrazy na tomto snímku jsou galaxie, které leží daleko za kupou Vlas Bereniky.

Štítky: Galaxie, Eliptický


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »