Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neptun adaptivní optikou

Uznání: AO Staff, Keck, LLNL

Z povrchu zemského se Neptun obvykle jeví jako mlhavá skvrna. Rozostřující efekty zemské atmosféry znemožňují čistší obraz. Ovšem tyto jevy se mohou podstatně snížit ohýbáním zrcadel ve stejném okamžiku, kdy se mění atmosféra. Mnoho velkých dalekohledů světa nyní implementuje systémy adaptivní optiky (AO), "gumová zrcadla", aby dosáhly nejjemnější podrobnosti, které tyto dalekohledy dokáží rozlišit. Nedávno desetimetrový dalekohled Keck II na Havajských ostrovech předvedl on-line přednosti adaptivní optiky. Snímek Neptuna nahoře ve třech infračervených barvách předvádí průzračnost nové techniky ve srovnání se snímkem Neptuna z dalekohledu Keck II bez AO.

Štítky: Neptun, Adaptivní optika


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »