Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční oblouky a hala

Uznání a copyright: Eva Seidenfaden

Už jste někdy viděli jasné halo kolem Slunce? Jedno nedávné odpoledne v Trieru v Německu byla neobvyklá hala a oblouky jak jasné, že si jich dokonce všimli i náhodní chodci na ulici. Ta fantastická podívaná na obloze je vidět nahoře a zahrnuje 22 stupňový halový oblouk, úplný parhelický kruh, cirkumhorizontální oblouk a dokonce i infralaterální oblouk. Vzácná podívaná byla též simulována na počítači tak, že odpovídá té nahoře. Obvykle velmi intenzivní přímé světlo ze Slunce částečně zastiňoval mrak. Takové podívané vytváří sluneční světlo, které se láme na padajících a kývajících se šestihranných ledových krystalcích. Stejné atmosférické ledové krystaly také způsobují falešná slunce a měsíční hala.

Štítky: Slunce, Oblouky, Halos


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »