Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huygens objevil Luna Saturni

Uznání a copyright: Utrecht Univ. Museum, Inst. for History and Foundations of Science
Laskavostí: Rob van Gent, Tiemen Cocquyt, a Carl Koppeschaar

Tento den, před třemi sty padesáti lety, v roce 1655, holandský astronomom Christiaan Huygens objevil Luna Saturni, objev je nyní znám jako Saturnův měsíc Titan. Na oslavu považme tento složitý obraz čočky jeho dalekohledu, vše co zůstalo z přístroje, který používal, navrhnul i zkonstruoval za pomoci svého bratra Constantijna Huygense. Čočka samotná má průměr 57 milimetrů (něco přes 2 palce) a na okraji má napsáno: "X 3 FEBR. MDCLV", což je ohnisková délka (10 rýnských stop) a datum závěrečného vyleštění, 3. února 1655. Nese též jeden verš římského básníka Ovidia "Admovere Oculis Distantia Sidera Nostris" (Přinesli vzdálené hvězdy blíže naším očím). Huygens použil tento verš jako část anagramu, kterým oznamoval svůj objev. Použití anagramu bylo v té době běžné, stanovil sice datum svého objevu, ale podrobnosti držel jako tajemství do doby, než si je přál zveřejnit. Po dekódování a překladu tento anagram sděluje: "Kolem Saturna obíhá měsíc za 16 dní a 4 hodiny", což je v dobrém souladu s moderní hodnotou pro oběžnou dobu Titanu.

Štítky: Dalekohled, Titan, Huygens, Lens, Anagram, Ovid


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »