Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2174: Emisní mlhovina v Orionu

Uznání a copyright: Dan Kowall (Photonhunter.com)

NGC 2174 na tomto méně známém pohledu do na mlhoviny bohatého souhvězdí Orion lze najít triedrem u hlavy nebeského lovce. Zářící kosmické mračno vzdálené asi 6400 světelných let obklopují volně vázané kupy mladých hvězd. Tento nádherný úzkopásmový snímek na obloze pokrývá oblast větší než úplněk a pro emise atomů z NGC 2174 používá typické mapování barev. Mapování falešných barev ukazuje jinak červenou emisi vodíku zeleně, zato emisi síry červeně a kyslíku modře. Po umístění kurzoru na obrázek se ukáže alternativní snímek mlhoviny pořízený přes širokopásmové filtry. Širokopásmový snímek kombinuje filtry blíže k lidskému vidění, takže dominuje červená záře vodíku.

Štítky: Emisní mlhovina, Orion, Narrowband, Ngc2174, Ngc2175, Mouse over


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »