Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledové gejzíry na Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Na jasném světlém vnitřním Saturnově měsíci Enceladus dochází k erupcím ledových gejzírů. Na tomto snímku jižního okraje jsou v protisvětle ve falešných barvách vidět majestátní ledové výtrysky, které při příblížení k Enceladu v listopadu 2005 objevily přístroje kosmické sondy Cassini. Doposud bylo identifikováno osm míst vyvěrání těchto gejzírů podél významných povrchových zlomů v jižní polární oblasti. Badatelé se domnívají, že gejzíry vyvěrají z podpovrchových kapes kapalné vody o teplotách kolem 273 Kelvinů (0°C). Ve srovnání s teplotou vzdálenějšího povrchu 73 Kelvinů (-200°C) je to horké. Kryovulkanismus je dramatickou známkou toho, že maličký Enceladus o průměru 500 km je překvapivě aktivní. Ledové gejzíry na Enceladu také nejspíše vytvářejí Saturnův slabý, ale rozsáhlý prstenec E.

Štítky: Saturn, Enceladus, Geysers, Cryovolcanism


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »