Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M1: Krabí mlhovina z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, J. Hester, A. Loll (ASU); Acknowledgement: Davide De Martin (Skyfactory)

Tuto spoušť po sobě zanechal výbuch hvězdy. Krabí mlhovinu, důsledek supernovy, která byla vidět v roce 1054 po Kr., vyplňují záhadné filamenty. Tyto filamenty nejen že jsou velice složité, ale zdá se, že mají menší hmotnost, než hmotnost vyvrženou z původní supernovy a mají vyšší rychlost než se dá čekat od volného výbuchu. Snímek nahoře pořídil Hubblův kosmický dalekohled a je zobrazen ve třech barvách vybraných podle vědeckého zájmu. Krabí mlhovina má asi 10 světelných let. Zcela ve středu mlhoviny se nachází pulsar: neutronová hvězda o hmotnosti Slunce, ale o velikosti jen malého města. Krabí pulsar se otáčí asi 30 krát za sekundu.

Štítky: Krabí mlhovina, M1, HST


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

MESIAC A VENUŠA

MESIAC A VENUŠA

Další informace »